Jak to dělají domškoláci aneb doma jsme teď všichni

21.03.2020

Ve vzduchu je koronavir, jsou vydané docela rozsáhlé omezení, nemůžeme tolik makat, nemáme, kde utrácet, děti nemají školu a my musíme jejich ducha pěstovat sami, máme být doma, neshlukovat se, obecně se po nás chce zpomalit. A to není vůbec jednoduchý, my víme! Už teď nám moc chybí naši kamarádi, společné workshopy a výlety.

Jsme dvě mámy a máme doma dva dom(před)školáky a jedno mimino. Pro nás to taková změna v režimu není, protože jsme zvyklé být s dětmi od rána do večera a trávit den i jinými aktivitami než sledováním Déčka a Netflixu (ono je to totiž taky celý den nebaví, to víme taky).

Velká výhoda domškoláctví obecně je, že nikdy nikam nespěcháte. Pro děti obecně, ale hlavně pro ty menší, je velmi stresující fáze odcházení. Odkudkoliv. Z domova, od babičky, na hřiště (pak ze hřiště), ze školky, z družiny, Znáte to? Děti jsou prostě rády tam, kde jsou a změny nemají rády. Dopřejte si, že v následujících týdnech nikam spěchat nemusíte.

Děti se učí pořád a vy toho zas tolik vymýšlet nemusíte. Stačí být vědomě přítomný a připravený vést dialog. Pokud budete odpovídat na dětské otázky, nemusíte se bát, že ztratí zájem. Současně je potřeba si uvědomit, že tento obyčejný rozhovor je pro dítě výuka, nová látka a její vstřebávání může dítě docela unavit. Já jsem třeba měla pocit, že se celé dny jenom poflakujeme, až se mi na jedné konzultaci otevřeli oči. Uvědomila jsem si, že vlastně máme matiku, když hrajeme šipky nebo na procházce zjišťujeme, kolik holubů zůstane na parapetu, když dva z nich odletí. Případně probíráme fotosyntézu, když začnou ze stromů padat listy. I obyčejný krátký rozhovor je pro vaše dítě nové učivo a že se po něm cítí unavené, neznamená, že je líné.

Činnosti doma, stejně jako venku, přicházejí samovolně. Rozhodně nevyplňujeme pracovní listy každý den. Syn je předškolák, takže naše pracování znamená, že si vymalovává, vystřihuje, dělá grafomotorické úkoly nebo zkouší psát čísla (písmenka ho zatím neberou). Zjistila jsem, že syna baví plnit úkoly, luštit hádanky. Internet je takových pracovních listů plný. Když má chuť, vybere si, čemu z toho se bude věnovat.

Možná teď propadáte panice, že nikdy nemůžete zvládnout vytvořit dětem program na celý den. To samozřejmě není třeba. Je nezbytné nechat děti, aby si zcela volně a neřízeně našly program a činnosti samy. Nebojte se je nechat nudit - ony si pak něco najdou. Nejste animátor, lunapark ani jejich programátor. Svědčí jim, aby si uměly řídit svůj vlastní čas. Rozhodně se jim to bude hodit i v budoucnu.

Jednoduše řečeno, stačí zpomalit, být dětem k dispozici, vnímat je, nechat je nudit se a samostatně řídit jejich čas. Když už za vámi přijdou děti s poptávkou, najdete u nás tipy na různé aktivity.

Budeme rády, pokud vás naše zkušenosti budou v těchto dnech inspirovat a přejeme vám, abyste si čas navíc s dětmi užili, jak to jen půjde.

Denisa